Employer Branding: dlaczego jest tak ważny?

Współcześnie organizacje stoją przed wieloma wyzwaniami w związku z liczną silną konkurencją. Dużym znaczeniem w procesie budowanie swojej pozycji na rynku jest potencjał zawodowy pracowników zatrudnionych w organizacji. Przydatny tutaj staje się więc Employer Branding. Zjawisko to po raz pierwszy zostało opisane w 2001 roku przez McKinsey&Company i od tego czasu towarzyszy nam do dziś, przybierając różne formy.

 

Czym jest Employer Branding?

Pojęcie to można zdefiniować jako działania firmy, które mają na celu kreowanie wizerunku pożądanego pracodawcy. Celem employer brandingu jest więc zbudowanie spójnego i pozytywnego wizerunku firmy tak, aby przyciągnąć nowych pracowników i utrzymać obecnych.

Możemy wyróżnić dwa rodzaje Employer Brandingu: wewnętrzny i zewnętrzny, w zależności od grupy docelowej.

 

Wewnętrzny Employer Branding

Wewnętrzny Employer Branding skierowany jest do obecnego personelu danej organizacji. Celem tych działań jest zbudowanie lojalności pracowników oraz stworzenie poczucia dumy, że są oni częścią firmy. W rezultacie działania employer brandingowe przekładają się na wzrost efektywności oraz poprawę kultury pracy. EB skupia się na stworzeniu przyjaznej atmosfery oraz licznych możliwości rozwoju. Olbrzymią rolę gra tutaj komunikacja wewnętrzna – jako klucz do sukcesu. Buduje ona zaufanie wśród pracowników, pomaga skuteczniej realizować powierzone zadania, a także ułatwia procesy decyzyjne.

 

Employer Branding

Źródło

 

Zewnętrzny Employer Branding

Wartości wewnętrzne powinny zostać także przeniesione na zewnątrz. Mowa tutaj o relacjach między daną organizacją a kandydatami, których celem jest stworzenie wizerunku atrakcyjnego pracodawcy. W jaki sposób można to osiągnąć? Przede wszystkim – przez bycie otwartym na współpracę. To między innymi uczestnictwo w targach pracy, aktywna promocja firmy – na przykład na uczelniach wyższych – a także dbanie o odpowiednie ogłoszenia w ofertach pracy, które mają trafić do danej grupy docelowej. Niezwykle ważne jest również odpowiednie prowadzenie procesów rekrutacyjnych, a także dawanie potencjalnym pracownikom feedbacku odnośnie ich kandydatury.

 

Czy Employer Branding jest ważny dla Twojej firmy?

Czy w kreowanie wizerunku pożądanego pracodawcy warto inwestować pieniądze i zasoby w postaci np. czasu?
Naszym zdaniem – zdecydowanie tak, korzyści wynikające z dbania o pozytywny Employer Branding są tego warte. Według danych zamieszczonych na stronie beamery.com, aż 59% badanych właścicieli firm postrzega budowanie wizerunku pracodawcy jako klucz do ogólnej strategii HR.

Kreowanie silnej marki pracodawcy ma ogromne znaczenie w rozwijaniu własnej firmy, utrzymywaniu pracowników i samej rekrutacji. Pozwala przyciągnąć talenty i co za tym idzie – zyskać przewagę wśród konkurencji.

Według TalentNow 50% potencjalnych kandydatów nie będzie pracować w firmie, która cieszy się złą sławą. Dbałość o personel zmniejsza także rotację i pozwala na zbudowanie dobrze zgranego teamu. Silny zespół oraz dobra atmosfera w pracy sprzyja innowacyjnym pomysłom, które z kolei przekładają się na rozwój samej firmy i późniejsze korzyści finansowe.

Tak silnie zbudowany zespół wpływa również na samą markę pracodawcy i budowę autentyczności. W obliczu zewnętrznego employer brandingu firma uchodzi za przyjazne miejsce, w którym warto pracować. Obecni pracownicy mogą także polecać swoje miejsce pracy innym – co zdecydowanie przełoży się na pozyskanie wartościowych osób. Według danych przedstawionych na startupbonsai, silna marka pracodawcy przełoży się na około 2,5 raza więcej chętnych na nawiązanie współpracy.

Dodatkowo, pozytywny Employer Branding zwiększa też zaufanie klientów wobec całej firmy. Jeśli organizacja uchodzi za dobre środowisko pracy – przyciąga również osoby chcące wspierać dany biznes. Według statystyk z careerarc, 64% Twoich klientów przestanie kupować produkty w Twojej firmie, jeśli usłyszą o złym traktowaniu pracowników.

 

Employer Value Proposition

W tym miejscu warto jest również odpowiedzieć na pytanie czym jest Employer Value Proposition. W skrócie – jest to zestaw wyróżniających wartości, unikalnej oferty, jaką dany pracodawca może zaoferować swoim pracownikom.

 

Elementy EVP

 

Employer Branding
 

Grafika stworzona przez CCGo na podstawie artykułu TalentLyft

 

Od czego zacząć budować Employer Branding?

Według statystyk zamieszczonych w raporcie The Ultimate List of Employer Brand Statistics For Hiring Managers, HR Professionals, and Recruiters, utworzonym na zlecenie LinkedIn Talent Solutions, trzy najlepsze miejsca, w których można dobrze rozwijać swoją markę pracodawcy, to:

  • strona internetowa Twojej firmy (69%),
  • profesjonalne sieci internetowe (61%),
  • media społecznościowe (47%).

A co w sytuacji, kiedy nie wiesz, który kanał komunikacji będzie najlepszy w danym momencie lub nie masz pomysłu na to, jak go poprowadzić?

Przydatna tu może okazać się pomoc osób z zewnątrz, które spojrzą na całą sytuację z nowej, świeżej perspektywy, wspomagając Cię nowymi pomysłami. Jako agencja z wieloletnim doświadczeniem pomagamy w budowaniu wizerunku firm takich jak Twoja. Jeśli masz jakieś pytania – zapraszamy do kontaktu.

Pomożemy Ci podjąć decyzję i zbudować silny wizerunek, dzięki któremu Twoja firma osiągnie sukces na rynku.

 

Employer Branding – przykłady działań w Come Creations Group

W naszej agencji trzymamy rękę na pulsie – bierzemy udział w branżowych dyskusjach, komentujemy bieżące wydarzenia, udzielamy wypowiedzi do mediów, prowadzimy bloga i firmowe social media.

 

Jednym z przykładów działalności naszych pracowników jest pisanie tekstów eksperckich do różnych portali. Nasza PR Director stworzyła materiał Komunikacja nowych technologii w 2022 roku. Największe wyzwania dla Security Magazine (materiał dostępny jest tutaj).

 

security magazine
 

 

Z kolei nasza PR Specialist napisała tekst Czy eCommerce ma szansę zostać ECOcommerce?, który ukazał się w Forbes. Materiał poruszał temat zakupów online i tego, czy mogą być bardziej ekologiczne – obecnie e-commerce ma sławę jednego z najmniej ekologicznych biznesów, a to za sprawą generowanego śladu węglowego. Artykuł dostępny jest tutaj.

 

Forbes
 

Regularnie prowadzimy naszego firmowego bloga, na którym publikujemy branżowe teksty, case studies z naszej pracy oraz artykuły poruszające tematy pomocne dla naszych klientów.

 

blog
 

Zamieszczamy również wpisy w naszych kanałach społecznościowych. W postach informujemy o działalności agencji, projektach dla poszczególnych klientów oraz dzielimy się wiedzą.

 

social media
 

Dzięki tym wszystkim działaniom wysyłamy sygnał, że jesteśmy chętni do współpracy i znamy się na tym, co robimy 🙂