Fundacja CoderDojo: media relations i budowanie społeczności

Dzieci sięgają po smartfony, komputery i inne elektroniczne gadżety w coraz młodszym wieku. Dlatego, tak istotnym zadaniem tych nieco starszych i już bardziej doświadczonych osób, jest wskazanie najmłodszym odpowiedniego kierunku i właściwa edukacja na temat technologii. Z ogromną radością podjęliśmy się tej arcytrudnej misji wspólnie z Fundacją CoderDojo.

 

coderdojo

źródło

 

Kilka słów o naszym kliencie – Fundacji CoderDojo

Inicjatywa CoderDojo pochodzi z Irlandii. W Polsce wszystko zaczęło się dzięki Kamilowi Sijko, który poznał ideę CoderDojo podczas konferencji edukacyjnej w Dublinie. Kamil założył pierwsze Dojo, czyli lokalną grupę programistyczną, w rodzinnym Zambrowie, wspólnie z Łukaszem Dziedziulem. Było to w marcu 2013 roku. Od tamtej pory idea CoderDojo zdobywa miłośników w całej Polsce. Celem tej instytucji jest rozwój technologicznych talentów, nauczenie młodych ludzi nieszablonowego myślenia i współpracy. Fundacja organizuje bezpłatne warsztaty, na których dzieci (Ninja) uczą się programowania oraz poznają podstawy robotyki i elektroniki pod okiem doświadczonych mentorów.

 

Na początek – Europejski Tydzień Kodowania!

Nasza współpraca z Fundacją rozpoczęła się w październiku 2019 roku, kiedy to informowaliśmy o udziale społeczności CoderDojo w tym wielkim święcie programistów. Co ciekawe, Polska jest jednym z liderów, jeśli chodzi o liczbę organizowanych wydarzeń – sama Fundacja jest inicjatorem prawie 50 z nich! 

 

Raz w roku, właśnie podczas CodeWeek, wszyscy uczestnicy zajęć i mentorzy z całej Polski gromadzą się w jednym miejscu, aby wspólnie programować. Ich spotkanie – SuperDojo, to największe podsumowanie CodeWeeku w kraju, organizowane przez Fundację CoderDojo we współpracy z T‑Mobile Polska. Aby tradycji stało się zadość, podczas tej edycji w warszawskiej siedzibie operatora spotkało się ponad 350 osób! 

 

Dzięki naszym działaniom, skalę wydarzenia udało się jeszcze bardziej rozdmuchać. O działalności Fundacji oraz jej udziale w CodeWeeku pisały m.in. redakcje takie jak Programista Junior, Newseria, Telix, Mediomaniak, czy Warszawski Serwis Prasowy. Prawdziwą wisienką na torcie był wywiad z Joanną Pawlak, prezesem Fundacji zamieszczony na blogu Artura Kurasińskiego. 

 

coderdojo media

źródło

 

Czas na Fajne Granty T-Mobile

W listopadzie nie zwalnialiśmy tempa – wręcz przeciwnie – zaczęliśmy komunikację programu skierowanego do szkół, organizacji pozarządowych, bibliotek i ośrodków kultury. Fajne Granty, bo o nich mowa, to inicjatywa realizowana przez Fundację CoderDojo Polska i T-Mobile. Jej celem jest wsparcie inicjatyw i środowisk zajmujących się szerzeniem nauki programowania skierowanej do społeczności lokalnej. W ramach Fajnych Grantów placówki mogły otrzymać środki i sprzęt, który pozwolił na realizację zajęć edukacyjnych z wykorzystaniem nowych technologii. 

 

Zależało nam na tym, żeby o całej inicjatywie zrobiło się głośno zarówno lokalnie, jak i ogólnokrajowo. Rozpoczęliśmy więc kontakt z miejscowymi redakcjami oraz portalami o tematyce IT, parentingowej i edukacyjnej. Efektem tych działań były liczne publikacje dotyczące idei programu, które pojawiły się w takich serwisach jak m.in. Edukacja.warszawa, Wyborcza.biz, mobilitynews, granty.pl, publicystyka.ngo, powiatczestochowski, fundusze.ngo, money.pl, Eurodesk, ngo.krakow.pl, czy strony poszczególnych kuratoriów.

 

coderdjojo media

źródło

 

Byliśmy odpowiedzialni również za kontakt z placówkami, które otrzymały granty – przesłaliśmy do nauczycieli materiały dotyczące inicjatywy, kontaktowaliśmy się z lokalnymi redakcjami, informując o pracach laureatów.

Dziennikarze bardzo chętnie pisali o sukcesach mieszkańców danego miasta lub gminy 🙂

 

źródło

 

 

W poszukiwaniu mentorów

Działalność Fundacji rozwija się bardzo szybko, a chętnych na zajęcia przybywa w takim tempie, że zaczyna brakować… osób prowadzących warsztaty. W związku z tym, oprócz działań media relations, zostaliśmy poproszeni również o pomoc w poszukiwaniu mentorów, czyli osób, które bezpłatnie prowadzą zajęcia z dziećmi w całej Polsce. W tym celu przygotowaliśmy specjalną grafikę i treść komunikatu, w którym opisaliśmy całą przygodę związaną z byciem mentorem w Fundacji i przedstawiliśmy korzyści wynikające z uczestnictwa w życiu tej niezwykłej społeczności. Te materiały umieściliśmy na największych grupach na Facebooku zrzeszających osoby związane z edukacją i branżą IT. 

 

coderdojo media
coderdojo media
 

Dodatkowo podjęliśmy kontakt z przedstawicielami największych polskich platform zrzeszających programistów – Just Join IT oraz IT-Leaders. Wynikiem tych działań są interesujące wywiady z Joanną Pawlak, które zostały opublikowane na firmowych serwisach.

 

 

źródło

 

Odzew na nasz komunikat dotyczący poszukiwania mentorów był bardzo pozytywny: Fundacja zyskała kilku doświadczonych nauczycieli, głośno o jej działaniach zrobiło się także w całym środowisku programistycznym.

A od tego był już tylko krok do jeszcze większej sławy 🙂 Joanna Pawlak otrzymała zaproszenie do wywiadu dla magazynu Wysokie Obcasy Praca, była też gościem inicjatywy Creative Mornings, gdzie opowiedziała o działalności Fundacji.

 

Przenosimy się do świata online

Ze względu na sytuację spowodowaną koronawirusem nie mogliśmy kontynuować naszej komunikacji dotyczącej zajęć organizowanych stacjonarnie. Fundacja CoderDojo i T-Mobile zadecydowali więc o przeniesieniu działalności edukacyjnej do świata online. I tak powstała Fajna Akademia – cykl bezpłatnych warsztatów dla dzieci z cyfrowych metod uczenia się. Dzięki programowi zajęć dopasowanemu do potrzeb dzieci i rodziców oraz naszym komunikatom, miejsca na zajęcia rozchodziły się jak świeże bułeczki!  

 

źródło

 

Jeśli w tym momencie pojawiła Wam się nad głową żarówka, że może to właśnie Wy chcielibyście dołączyć do tej wspaniałej społeczności, to nic prostszego! Wystarczy wejść na stronę coderdojo.org.pl i skontaktować się z Fundacją. Cudowne przeżycia gwarantowane! A jeśli macie jeszcze jakiekolwiek wątpliwości, dlaczego warto zostać mentorem, ten materiał na pewno je rozwieje 🙂 coderdojo.org.pl/blog/o-mentorach-coderdojo